ALÜMİNYUM ÜRETİM FORMLARI

Alüminyum (AI) : Gümüşümsü renkte sünek bir metaldir. Atom numarası 13'tür. Doğada genellikle boksit cevheri halinde bulunur ve oksidasyona karşı üstün direnci ile tanınır. Bu direncin temelinde pasivasyon özelliği yatar. Endüstrinin pek çok kolunda milyonlarca farklı ürünün yapımında kullanılmakta olup dünya ekonomisi içinde pek çok önemli bir yeri vardır. Alüminyumdan üretilmiş yapısal bileşenler uzay ve havacılık sanayii için vazgeçilmezdir. Hafiflik ve yüksek dayanım özellikleri gerektiren taşımacılık ve inşaat sanayiinde kullanım alanı bulunur.

Özellikleri : Alüminyum yumuşak ve hafif bir metal olup mat gümüş renktedir. Bu renk havaya maruz kaldığında üzerinde oluşan ince oksit tabakasından ileri gelir. Alüminyum zehirleyicive manyetik değildir. Kıvılcım çıkarmaz. Saf alüminyum çekme dayanımı yaklaşık 49 megapascal (MPa) iken alaşımlandırıldığında bu değer 700 MPa'a çıkar. Yoğunluğu çeliğin veya bakırın yaklaşık üçte biri kadardır. Kolaylıkla dövülebilir, makinede işlenebilir ve dökülebilir. Çok Üstün korozyon özelliklerine sahip olması üzerinde oluşan oksit tabakasının koruyucu olmasındandır.

Fiziksel Özellikler :

Ergime Sıcaklığı : 650 - 660 C
Isı İletkenliği : 20 - 100 C arasında 24X1x/ C
Ergime Noktası : 650 - 660 C
Özgül Ağırlığı : 2,7 gr/cm³

Kullanım Alanları :

Alüminyum kolay soğuyup ısıyı emen bir metal olması nedeniyle soğutma sanayinde geniş bir yer bulur bakırdan daha ucuz ve daha çok bulunması işlenmesinin kolay olması ve yumuşak olması nedeniyle bir çok sektörde kullanılan bir metaldir. Alüminyum genel anlamda soğutucu yapımında, spot ışıklarda, mutfak gereçleri yapımında, hafiflik esas olan araçların yapımında (uçak, bisiklet vs.) kullanılır. Bunun yanında sanayide önemli bir madde olan alüminyum günlük hayatta her zaman karşımıza çıkan bir metaldir.
Dün : 69 Bugün : 5 Toplam : 137288
Design & Development by London Creative